11 Şubat 2015 Çarşamba

Ayna Ayna Söyle Bana Ben Kimim

Geçtiğimiz Pazar günü ünlü bir psikiyatrın Aşk ve İlişkiler üzerine bir söyleşisine katıldım.
Bir bilim adamının aşk ve ilişkiler hakkında ne diyeceğini merak ederek büyük bir heyecanla gittim dinlemeye.
Öncelikle birey olarak temel ruhsal gereksinimlerimizden bahsetti.Sevilmek gibi, güvende olmak gibi.Sonrasında ilişkilerle ilgili dünyada yapılan istatistikleri anlattı.Genel olarak erkeklerin % 70 i; kadınların ise % 50si partnerlerini aldatıyormuş.Önemli bir mihenk taşı olarak da cinsellik üzerinde bol bol konuşuldu.Katılımcıların çoğu kadın olunca da detaylı sorular geldi hali ile.
Bir dinleyiciden,tam da tartışmanın ortasında bana göre can alıcı bir soru geldi.Neden dedi, bu kadar tartıştığımız aşk ve ilişki konusunu bu kadar olumsuz istatistiğe rağmen oldurmaya çalışıyoruz ?
Ben kalakaldım, uzman muhtemelen bu soruyu kaçıncı kere cevaplamış olmanın verdiği rahatlık ile olmazsa olmazımız çünkü dedi.Ötekinde kendimizi buluyoruz ,asıl ben oluyor ve kendimizi gerçekleştirebiliyoruz dedi.
Kendimizi gerçekleştirebilmek için illa bir ötekiye ihtiyaç var mı sizce? Öteki dediğimiz illa bir eş sevgili ya da partner mi olmalı ? Ne dersiniz? Alsak elimize ayna tutsak kendimize olmaz mı?
Bu sorular beynimde hızlıca sessizce sorulurken arka sıralardan bir soru daha geldi:Partner yerine en yakın arkadaşımız olamaz mı acaba ?
Uzman tabiki olabilir dedi.
Sonra kendime döndüm, kendi aynalarıma baktım şu hayatta.Ben olabildiğim durumlar geçti gözümün önünden.Aileme,sevdiklerime ,dostlarıma, arkadaşlarıma baktım.
Sanırım esas mesele illa bir partnerle olmak değil,etkisi çok büyük tabiki,bence olay  kendin olmak,kendine dürüst olmak, farklı bir olması gereken ben yaratmamak.
 Dünyanın belki en zor belki en kolay  işi kendin olmak, riyasız yalansız.
Kendinden sonra çok uzağa değil çekirdek aileye de bakmak gerekir.Hayatta ise anne ile baba ile ilişkilere bakmak ,hayatta değilseler de olduğu zamanlardakine bakmak, gerçekten sen sen olduğunda ebeveynlerin ile sağlıklı iletişimin var mı ? Kendinle ve ebeveynlerin ile sağlıklı iletişim kurabilenler özel hayatlarında bunu devam ettirebilirler bence.
Ne dersiniz bu  sevgililer günü öncesi bir ayna mı hediye etsek sevdiklerimize ve kendimize?

Hiç yorum yok: